LEBLEBİCİ HORHOR MÜZİKALİ

Brezilya’lı tiyatro insanı Augusto Boal’ın geliştirdiği geleneksel tiyatrodan en büyük farklılığı seyircinin de oyunda olduğu forum tiyatro modeliyle; Türkiye’den  20 ve Ermenistan’dan 15 genç ile temeli kültürler arası diyalog/aktarım ve nihayetinde  etkileşim olan bir oyun sergilerken gençlerin birbirlerine kattığı zenginliği yerel halka da aktarmaktır.(18-30yaş aralığındaki gençlerin Katılacağı tarihi ve kültürü ortak olmasına rağmen birbirine karşı önyargı oluşturulmuş halkların ortak yönlerini ortaya çıkarmak, gençlerin enerjisi ile kültürel ortaklıkları tekrar yaşatmak, birbirinden uzak olmalarına rağmen genç olmanın verdiği ortak payda ile düşüncelerin ortaklığını göstermek, farklı dil/din/ırka mensup insanların evrensel düşünce etrafında buluşulabileceğini göstermek, bizlere öğretilen “kin” ve “nefretin” tüm yaratıcılığımızı engellediğini bunları yıkmamız gerektiğini  anlatmak.

Forum Tiyatro projesi daha önce ‘Friedrich Ebert Stiftung Vakfı’ tarafından desteklenmişti ve Haziran 2017’de Ermenistan-Gümrü’de gerçekleştirildi. Kazanılan deneyimler üzerinden yeni bir programla proje devam ettirilmek isteniliyor. Gençlerin temas ederek ve dayanışarak sorunlara çözüm ürettiği bir projedir.

Tarihsel süreç içinde barışmayan, diplomatik ilişkilerin olmadığı iki ülkenin gençlerinin birbirine temas etmesini sağlamak amacıyla, komşu ülke Ermenistan’a yolculuk ettik. İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır’da yaşayan gençlerden oluşan grubumuzu, Gümrü’lü gençler, misafirperverlik ve sevgiyle karşıladı. On gün süren bu organizasyonun sonunda herkesin; müziğini, sahneleyişini, hikayesini bildiği bir Ermeni operası olan Leblebici Horhor Oyunu’nu Gümrü’de bir parkta seyire sunuldu. Bu kapsamda Gümrülü gençlerle Sevan Gölü, Vanadzor, Erivan ve Reya Teze gibi yerler gezildi.

Bu proje 1-10 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşmiştir.